1. Ordumuz, Türk birliğinin, Türk Kudret ve kabiliyetinin, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir. Mustafa Kemal ATATÜRK
    Duyuruyu Kapat

Teknolojik Beyin Fırtınası

'Bilim ve Teknik' forumunda loginner01tr01 tarafından 22 Mart 2020 tarihinde açılan konu

Alınan Beğeniler:
    214

Özel Mesaj
    Öncellikle esselamu aleyküm devrelerim.
    Uzun zamandır forumda yoktum. Bilhassa vardım ama sukun (sessizlik) içindeydim.zira bu aralar bir iki konu ile yeni çalışmalara başlamak istiyorum.
    İşte nihayetinde bir konumu daha açtım.
    Velhasıl velkelam işe beyin fırtınası ile başlayalım.

Sizce Bilgisayarlar düşünebilir mi?
    Keza güzel soru.

Ve ben cevağ verirsem.
    Bence evet bilgisayar düşünür.
    Lakin bilgisayarlar bir yazılımcının ona izin verdiği oranda (eklenen if else komutları akabinde) sınırsız olmamakla beraber düşünür. Ancak bu düşünme daha çok verilen komutu mantık çerçevesinde çevre alanlarda (gerçek hayatta fiziki olarak) uygulamak.
    Yani bilgisayarlar bazı alanlarda düşünüp çalışabilir. Ancak sınırsız kapasite düşünemezler.

Sizce?

bayaras ve Orion-Pax bunu beğendi.
  1. Desise ER

Alınan Beğeniler:
    36
    Meslek:
    Öğrenci

Özel Mesaj
    Bilgisayara sıfırdan yapması gereken her şeyi kelime kelime, harfiyen bizlerin söylediğini göz önünde bulundurursak ezberlediklerini uygulamaktan başka bir şey yaptıklarını sanmıyorum.

Orion-Pax bunu beğendi.
  2. AYDOĞAN TUĞGENERAL

• Forum Denetleme Gözlem Komutanı
    Alınan Beğeniler:
    6,692
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Yapay zeka...mesaj bu kadar.)

bayaras, AbdullazizHan ve Orion-Pax bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    214

Özel Mesaj
    Bilhassa haklısınız komutanım.
    Harbiden insan düşününce ilk olarak akla yapay zeka veliyor. Lakin velakin, aslında yapay zeka öğrenmiyor. Sadece veriyi kaydedip karşılaştırıyor.

O yüzden devrelerim. bence bilgisayarlar düşünmezler.
    Düşünebilmeleri için;
    Tecrübe
    Mantık ve yorumlama gücüne sahip olmalılar.
    Mesala bir insan bir kelimeden 5 farklı anlam çıkartabilir.

Bilgisayara örnek bir kod girelim.

Sen bir bilgisayarsın.

Tanım {
    Sen = Bilgisayar }

Bu hiçbir dilde olmayan bir kodlama ;)
    Örnek olsun diye verdim.

Bilgisayar bundan ne anlar?

Ben = bilgisayar

Bunu anlar. Ama bir bilgisayara;

Yap {
    Atatürkü sev
    }

Diye bir komut girdiğimizde.
    Sevmeyi bilmediği için gerçek anlamda sevemez.
    Yani iç güdüleri,duyguları yoktur.

İnsanların tercihleri vardır.
    Canı arabaya tercih ederiz.
    Vatanı cana tercih ederiz.

Ama bilgisayarlarda bunlar 1. Tercih önceliği , 2. Tercih önceliği şeklinde olur.

Ve bu şöyle bir arıza çıkarır.
    Ya her iki durumda 1. Tercihte ise?

Mesala 2 insan var. Birini kurtarabilirsiniz. Başka seçenek yok.

Böyle bir durumda bilgisayar öncelik durumu kullanamaz. Ve hata yapar.
    Bu yüzden mantık demek birazda duygu demektir.

Yine aynı şekilde.
    Bir bilgisayar ona verilen komutları harfi harfine yapar. Yani ona ne derseniz odur.Aslında bilgisayar doğuştan düşünemezler. Çünkü bilgisayarın görevi düşünmeden yapmaktır.

Ayrıca bilgisayarlar öğrenmezler. Her şeyi belleğe kaydederler.
    Sadece 2 kişi düşüncesini yazmış.
    Başka düşünen?

Orion-Pax bunu beğendi.
  3. AYDOĞAN TUĞGENERAL

Alınan Beğeniler:
    6,692
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Yapay zeka öğrenmiyormu.?..) Yapay zekalı iki robotun kendi aralarında yeni bır dil oluşturup konuştuklarını unuttunmu.

Alınan Beğeniler:
    214

Özel Mesaj
    Hayır unutmadım komutanım.
    Ama şunuda unutmayalım.
    Bilgisayarlar doğuştan düşüncesizdir.

Başka fikri olan?

Orion-Pax bunu beğendi.
  4. AYDOĞAN TUĞGENERAL

Alınan Beğeniler:
    6,692
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Bu konudaki son mesajım..Bilgisayar değil yapay zeka doğuştan düşüncesizdir ama bir insanın doğustan sonra 20 senede öğrendiğini yapay zeka 20 saatte öğrenir,her şeye her yere erişim imkanı vardır ,vs.vs.

Son düzenleme: 25 Mart 2020
    Alınan Beğeniler:
    13
    Meslek:
    lisans

Özel Mesaj
    Web teknolojileri, düşünme ve hayal etme yöntemlerimizi değiştirdi. Endüstriyel devrimle birlikte, insanlar, hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde geliştirme ve yenilik yapma potansiyeline sahip oldukları için makineler ya da robotlar tarafından ele geçirilmekten daima korkmuşlardır. Baş döndüren teknolojik devrim yavaş yavaş işlerimizi ele geçiriyor ve çok yakında dünya yüzeyinden pek çok işin silineceği zamanlar çok da uzak değil. Filmlerde kurgusal bir olgu olarak gerçekten başlamış olan şey, günümüzün en önemli seslerinden biri haline geldi. Evet, yapay zeka (AI) hakkında konuşuyoruz. Tek başına teknolojik ilerleme bile, yapay zekanın insan evriminin geleceği ve bir sonraki adımı olduğu gerçeğidir.

AI terimi ya da Türkçe ifadeyle yapay zeka konusu bir süredir konuşuluyor. Bunu “The Matrix”, “Eagle Eye”, “The Terminator” vb. gibi bilim kurgu filmlerinde görmüş olmalısınız. Filmlerde olduğu gibi belki de bu korkunç robotlarla savaşmayacaksınız. Filmlerden farklı olarak, yapay zeka insanların yerini almayacak (en azından yakın zamanda), ve bizimle de savaşmayacak. Bunun yerine, yapay zeka sadece makineler tarafından yönlendirilen ve “akıllı” bir şekilde görevleri yerine getirmek için insan bilişiyle bütünleşmiş bir insan zekasının bir simülasyonudur. Bir bakıma yapay zeka, insanları süper akıllı hale getiriyor, makineleri değil. Bir de yapay zeka ile sıklıkla karıştırılan bir terim daha var: machine learning ya da Türkçe ifadeyle makine öğrenmesi. Bu nedenle, ikisi arasındaki farkı daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için tarafsız bir karşılaştırma sunuyoruz.

Orion-Pax bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    13
    Meslek:
    lisans

Özel Mesaj
    Yapay Zeka Nedir?
    Yapay zeka veya yaygın olarak “AI” olarak adlandırılan şey, görevleri gerçekleştirmek veya insan beyninin çözemeyeceği çok karmaşık olan sorunları çözmek için makineler yaratma bilimidir. Akıllı telefonunuz bir yapay zekadır. Karmaşık problemleri çözen bilgisayarlar birer yapay zekadır. İnsanların işini yapan robotlar yapay zekadır, ve aslında yapay zeka bu şeylerin hepsi ve daha fazlasıdır. Yapay zeka dünyayı heyecan verici ve şaşırtıcı şekillerde dönüştürdü. Bu terim 1950’lere kadar mevcut değildi, ama John McCarthy sayesinde, yapay zeka dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük atılımlardan biri haline geldi. Basitçe söylemek gerekirse, yapay zeka insan gibi düşünen makineler yapma fikridir.

Orion-Pax bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    13
    Meslek:
    lisans

Özel Mesaj
    Makine Öğrenmesi Nedir?
    Makine öğrenmesi ya da İngilizce ifadeyle machine learning, günümüz teknolojisinin en gelişmiş bilimsel alanlarından biridir ve yapay zeka elde etmenin bir yoludur. Hem insanlarda hem de makinelerde öğrenmenin altında yatan otomatik öğrenme yaklaşımlarına dayanan algoritmaların hesaplamalı çalışmasıdır. İnsan bilişsel mimarisinin bilgisi ile temel olarak tutarlı olan öğrenme algoritmalarına dayanan AI ve bilişsel bilimin bir alt kümesidir. Basitçe söylemek gerekirse, makine öğrenmesi, makinelere, açıkça programlanmadan, daha fazla insani şekilde düşünme ve öğrenme yeteneği verir.

Orion-Pax bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    13
    Meslek:
    lisans

Özel Mesaj
    Makine Öğrenmesi ile Yapay Zeka Arasındaki Fark
    Özetle, yapay zeka; akıllı yöntemlerle basit ve karmaşık görevleri yerine getirmek için insan bilimi ile bütünleşen doğal zekânın bir simülasyonudur. Makine öğrenmesi ise, herhangi bir programlama olmadan, bilgisayarlara insanlar gibi öğrenme ve anlama yeteneği veren yapay zekanın bir uygulamasıdır. Her iki terim de genellikle birbirleriyle karıştırılır, ama aynı şey değildir. Yapay zeka, insani kavrayışa meydan okuyabilen, teknolojik gelişmeden henüz etkilenmeyen bir şeydir. Oysa, makine öğrenmesi, denetimli öğrenme fikrine dayanan inanılmaz bir yapay zekâdır.

Makine öğrenmesi ile yapay zeka arasındaki fark özetle bu şekilde.

Orion-Pax bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    13
    Meslek:
    lisans

Özel Mesaj
    Bilgi aktarımı olarak aklındaki soruları yanıtlamak adına yararı olur belki devrem

Orion-Pax bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    214

Özel Mesaj
    Yazıların tamamının sizin kaleminizle yazıldığı umut ederek elinize sağlık diyorum.
    Bilgilendirici oldu.
    Katılım olmadı maalesef.

O yüzden şunları söyleyerek noktayalım.

Konunun en güzel özeti bu oldu :)

Orion-Pax bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    2

Özel Mesaj
    Devrem aslinda cok basit.

Insanlarda "Akıl" diye bahsetiğimiz olay iki şeyden oluşuyor EQ ve IQ.

Bilgisayarlardaki "Akıl" ise IQ var ama EQ yok. Yani bir arti birin cözümünü biliyorlar. Ama ac bir cocuğua merhamet edip karnini doyurmayi bilmiyorlar.

O yüzden bir bilgisayar bir Insanin yerini dolduramaz. Ama bir insanin IQ gücüne baya bir güc katabilir.

Alınan Beğeniler:
    12

Özel Mesaj
    Ya da bunun sonucunda da sirf zevk olsun diye bir hayvana eziyet etmiyorlar veya bir kadina sidddet... Konuya donucek olursak bir bilgisayar bence dusunebilir ama en buyuk zaafi duygusunun olmayisidir insanlar icin ise duygusunun olmasi. duygular dusunceleri etkiler eger ki duygularini ve dusuncelerini dogru duzenler isen gerektiginde bir robottan daha dusunceli ya da bir insandan daha duygulu olunabilir duygu oyle birseydir ki bazen en buyuk eksiklik bazen ise en buyuk guctur ayni dusuncelerimiz gibi...

GokTurk35x bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    2

Özel Mesaj
    Evet Devrem bu konuda haklisin. Benim belirtmek istediğim konu ise bir bilgisayar bir insan olamaz bir insanda bir bilgisayar olamaz. O yüzden bunu hep göz ününde bulundurmak lağzim. Bilgisayarlar düşünemez, bilgisayarlar hesaplar ve dartar. Cünkü düşünme gücü duygulara balidir.

SuperNoob bunu beğendi.
  5. note ER

Alınan Beğeniler:
    3,151

Özel Mesaj
    Orion-Pax bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    0

Özel Mesaj
    Selamün aleyküm devrelerim ustlerim.
    Bu konu hakkında fuZzy logic denilen sistemler devreye giriyor. Bulanık mantık olayı aslında işin özü bu.
    Fakat nekadar olursa olsun PC lerde nihayetinde bir makinedir ve makineler komutlara algoritmalar ile çalışır. Algoritmaların çalışması içinde olmazsa olmazı en önemlisi dış girdilerdir. Yani etkileşimde olduğu dış ortamdan alınan bilgilerdir. Bunlar bir insanin kendi eliyle girdiği bilgilerden tutun tüm sensörlerden alinan bilgilerdir.
    Küçük bir örnek verecek olursak, yalan makinesi nihayetinde bir karar veren (düşünen) bir yazılımdır.
    Bunun karar vermesine etki eden şeyler kişinin göz hareketlerini algılayan kamera, kişinin nabzını ölçen sensör, kişinin ısısını ölçen elektronik termometre. Bu dış ortamdan aldığı bilgileri içerisindeki algoritmalarla yorumlayarak karar verme yetisine sahiptir. Yani makinelerin öğrenebileceği şeyler bizim onlara verebileceğimiz kadardir. Bunun gerisinde sonsuz döngü içerisinde girdileri tekrarlayıp durur...

Alınan Beğeniler:
    214

Özel Mesaj
    Orion-Pax bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    0

Özel Mesaj
    Selamün Aleyküm Devrelerim öncelikle benim bir sorum olucak bu konuya en yakın bölüm burası gibi geldi benim laptopumda vpn kurdum merak edip acaba nasıl birşey diyerek. Daha sonra bağlantı ile problem yaşamaya başladım her sitede sorunsuz gezinirken Steam uygulamasının steam ağına bağlanılamıyor hatasını verdiğini gördüm bu vpn den önce yoktu bunu nasıl düzelte bilirim ? (Sadece steam değil herhangi Online bir oyun oynamak istediğimdede benzer hatalar aldım.)

Bu Sayfayı Paylaş